The Earth is 150 10^9 m from the sun. Find the orbital velocity of the Earth ove
ID: 1650906 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
)Given,
Distancd = d = 150 x 10^9 m = 1.5 x 10^11 m
time = t = 1 year = 3.15 x 10^7 sec
The distance covered bu the Earth in one complete revolution is equal to the circumference of the circle with distance as a radius.
D = 2 pi d
D = 2 x 3.14 x 1.5 x 10^11 = 9.42 x 10^11 m
from the defination of speed:
speed = v = distance covered/ time taken = D/t
v = 9.42 x 10^11/3.15 x 10^7 = 2.99 x 10^4 m/s = 3 x 10^4 m/s
Hence, v = 3 x 10^4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.