A ball of mass 0.320 kg that is moving with a speed of 5.8 m/s collides head-on
ID: 1638333 • Letter: A
Question
A ball of mass 0.320 kg that is moving with a speed of 5.8 m/s collides head-on and elastically with another ball initially at rest. Immediately after the collision, the incoming ball bounces backward with a speed of 3.8 m/s . A ball of mass 0.320 kg that is moving with a speed of 5.8 m/s collides head-on and elastically with another ball initially at rest. Immediately after the collision, the incoming ball bounces backward with a speed of 3.8 m/s .
Part A Calculate the velocity of the target ball after the collision.
Part B Calculate the mass of the target ball.
Explanation / Answer
Conserving momentum,
0.32*5.8 + m*0 = 0.32*(-3.8) + m*v <----- m = mass of the target ball
Conserving Kinetic energy,
0.5*0.32*5.8^2 + 0.5*m*0^2 = 0.5*0.32*(-3.8)^2 + 0.5*m*v^2
Solving the two equations simultaneously, we get :
m = 1.54 kg <------- answer(B)
v = 2 m/s <-------answer (A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.