A ball is tossed from an upper-story window of a building. The ball is given an
ID: 2287281 • Letter: A
Question
A ball is tossed from an upper-story window of a building. The ball is given an initial velocity of 9.30 m/s at an angle of 16.0 degree below the horizontal. It strikes the ground 5.00 s later. (a) How far horizontally from the base of the building does the ball strike the ground? (b) Find the height from which the ball was thrown. Work only with the vertical components of these quantities. This part of the problem is then a 1-dimensional free-fall example. (c) How long does it take the ball to reach a point 10.0 m below the level of launching?Explanation / Answer
I see you have part A, so lets start with part B.
Part B)
Apply d = vot + .5at2
The initial velocity in the y direction is 9.3(sin 16) = 2.56 m/s downward
d = (2.56)(5) + (.5)(9.8)(5)2
d = 135 m
Part C)
Lets find the speed it will have vertically after traveling 100 m
vf2 = vo2 + 2ad
vf2 = (2.56)2 + 2(9.8)(100)
vf = 44.3 m/s
Then vf = vo + t
44.3 = 2.56 + 9.8(t)
t = 4.26 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.