A 160 g hockey puck slides horizontally along the ice, and the coefficient of ki
ID: 1638461 • Letter: A
Question
A 160 g hockey puck slides horizontally along the ice, and the coefficient of kinetic friction between puck and ice is 0.15. A) Determine the acceleration of the puck. B) If the puck starts sliding at 3 ms/m, determine the distance it will travel before it comes to a stop. Suppose hockey puck from problem 3-6 (same mass and friction) is moving at 2 m/s when a 30 N force is applied by a hockey stick in the direction of the puck's motion. If the force lasts for 0.3 seconds, determine A) the puck's acceleration and B) the puck's velocity when the force ceases.Explanation / Answer
Weight of the puck = 0.16 kg
mf = 0.15
The force of friction = m* N = 0.15 * 0.16* 9.8 = 0.235 N
acceleration of the puck = 1.47 m/s2
Q 2
a) Initial velocity of the puck = 2m/s
the total force on the puck for 0.3 sec = F in fwd direction due to stick + force in backward direction due to friction
= 30 N - 0.235 N = 29.765 N
a) acceleration = F/m = 186.03 m/s2
b) final velocity
V = u+a t
V = 2 + 186.03 * 0.3 = 57.81 m/s
Do not forget to upvote as it encourages us a lot.
Please feel free to ask any doubt or inform about any miscalculations. I will be happy to help you out.
Happy Chegging
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.