Need help on this question, it\'s a bit longer because it\'s a 3 part problem. T
ID: 1639158 • Letter: N
Question
Need help on this question, it's a bit longer because it's a 3 part problem. Thanks!
Explanation / Answer
b) Sum the moments about the left support:
M = 0 = R*1.70m - 101kg * 9.8m/s² * 1m - 128N * 2m
R*1.70m = 1245.8 N·m
R = 732.82 N
a) Sum the vertical forces: L + 732.82N = 101kg * 9.8m/s² + 128N
L = 384.98 N
c) At the threshold, L = 0 N and R = 101kg * 9.8m/s² + 167N = 1156.8 N
0 = 1156.8N * L - 101kg * 9.8m/s² * 1m - 167N * 2m
L = 1.14 m
d) 0 = (989.8N + W)*1.2m - 989.8N*1m - W*2m
0 = 1187.76N·m + W*1.2m - 989.8N·m - W*2m
0.8m * W = 197.96 N·m
W = 247.45 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.