An object has an acceleration of 3 m/s2 when a single force of magnitude F 0 act
ID: 1639206 • Letter: A
Question
An object has an acceleration of 3 m/s2 when a single force of magnitude F 0 acts on it.
(a) What is the magnitude of its acceleration when the magnitude of this force is doubled?
(b) A second object experiences an acceleration of magnitude 9 m/s2 under the influence of a single force of magnitude F 0 . What is the ratio of the mass of the second object to that of the first object?
(mass of second /mass of first) =
(c) If the two objects are glued together to form a composite object, what acceleration magnitude will a single force of magnitude F 0 produce?
Explanation / Answer
a) as f =ma
a0/a1=f0/f1
a0=3 m/s2
given
f1=2f0
ai=2a0=6 m/s2
b)
now f0=m0a0=m1a1
m1/m0=3/9=0.333
c)
a=f0/(m0+m1)=m0a0/(m0+3/9m0)
solving a=2.25m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.