An aircraft performs a manoeuvre called an \"aileron roll.\" During this manoeuv
ID: 1639934 • Letter: A
Question
An aircraft performs a manoeuvre called an "aileron roll." During this manoeuvre, the plane turns like a screw as it maintains a straight flight path at a constant speed, which sets the wings in circular motion. If it takes it 37 s to complete the circle and the wingspan of the plane is 12.4 m, what is the acceleration of the wing tip?
(a) 2.2 ms-2
(b) 5.6 ms-2
(c) 0.18 ms-2
(d) 0.45 ms -2
(e) The motion is not circular, therefore this acceleration cannot be easily calculated.
Answer is apparently (c) but not sure how it gets to that.
Explanation / Answer
Given Data
d = 12.4 m
=> r = 6.2 m
Solution :-
circumference of a circle = 2 * * r
= 2 * * 6.2
= * 12.4
To determine the velocity, divide this distance by 37 seconds.
v = ( * 12.4) ÷ 37 = 1.053 m/s
.
Centripetal acceleration ,a = v^2 / r
= (1.053)^2 ÷ 6.2
= 0.18 m/s^2. (Option 2)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.