13.) An electrostatic paint sprayer has a 0.6 m diameter metal sphere at a poten
ID: 1640096 • Letter: 1
Question
13.) An electrostatic paint sprayer has a 0.6 m diameter metal sphere at a potential of 12 kV that repels paint droplets onto a grounded object. What charge is on the sphere? Give answer in terms of 10-7 C.
14.) An electrostatic paint sprayer has a 0.6 m diameter metal sphere at a potential of 12 kV that repels paint droplets onto a grounded object. What charge is on the sphere? Give answer in terms of 10-7 C.
15.) What charge is stored in a 163 F capacitor when 102 V is applied to it? Give answer in terms of mC.
Explanation / Answer
13 ans
Given that
electric potential V=12*10^3 v
diameter D=0.6 m
radius r=0.3 m
basing on the concept of electric potential
now we find the charge on the sphere
V=kQ/r
12*10^3=9*10^9*Q/0.3
charge Q=4*10^-7 C
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(14) ans
Given that
electric potential V=12*10^3 v
diameter D=0.6 m
radius r=0.3 m
basing on the concept of electric potential
now we find the charge on the sphere
V=kQ/r
12*10^3=9*10^9*Q/0.3
charge Q=4*10^-7 C
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(15) ans
Given that
electric potential V=102 v
capacitor C=163*10^-6 F
now we find the charge
charge Q=CV=163*10^-6*102=16.63 mC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.