A scanning electron microscope uses a uniform 15.0-kN/C electric field to accele
ID: 1640397 • Letter: A
Question
A scanning electron microscope uses a uniform 15.0-kN/C electric field to accelerate electrons horizontally toward the subject to be imaged. After traveling 5.0 cm the electrons are accelerated to a speed of 1.62 times 10^7 m/s. The next step is to deflect the electrons so that they can scan across the sample-hence the scanning electron microscope. To accomplish this, the electrons are directed between a pair of oppositely charged parallel plates, which produce a uniform electric field of 6.42 times 10^3 N/C perpendicular to the electron beam. This field extends for 3.5 cm along the electron's path. For the scanning electron microscope described above, find the electron's vertical displacement. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What would be the electron's vertical displacement if the scanning electric field were reduced to 3.0 times 10^3 N/C? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Part A )
the time is " t "
t = 3.5 X 10-10 / 1.62 X 107
= 2.16 X 10-9 sec
a = E q / m
a = 6.42 X 103 X 1.6 X 10-19 / 9.1 X 10-31
a = 1.13 X 1015 m/sec2
S = a t2 / 2
S = 1.13 X 1015 X ( 2.16 X 10-9 )2 / 2
S = 2.636 X 10-3 m
Part B )
a = 3.01 X 103 X 1.6 X 10-19 / 9.1 X 10-31
a = 5.29 X 1014 m/sec2
S = a t2 / 2
S = 5.29 X 1014 X ( 2.16 X 10-9 )2 / 2
S = 1.234 X 10-3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.