Circular Loop in B Field A circular loop of radius 19 cm is located in the plane
ID: 1640414 • Letter: C
Question
Circular Loop in B Field A circular loop of radius 19 cm is located in the plane of the paper inside a homogeneous magnetic field of 0.3 T pointing into the paper. It is connected in series with a resistor of 263 ohm. The magnetic field is now increased at a Constant rate by a factor of 2.1 in 23 s. Calculate the magnitude of the induced emf in the loop during that time. 00331 V Calculate the current induced in the loop during that time. 039 1 times 10^-3 Calculate the average induced voltage when the magnetic field is constant at 0.63 T while the loop is pulled horizontally out of the magnetic field region in 5.1 s. 1.40 times 10^-2 VExplanation / Answer
Given that
radius r=0.19 m
magnetic field B=0.3 T
area A=3.14*0.19^2=0.1134 m^2
resistance R=263 ohms
basing on the concept of electro magnetic induction
now we find the induced emf
the induced emf E=A*dB/dt
=0.1134*(2.1-0.)/23
=9.7 mV
now we find the induced current
the induced current i=9.7*10^-3/263=36.9*10^-6 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.