Circular Loop in a Homogenous Magnetic Field Due in 4 hours, 8 minutes A circula
ID: 2033543 • Letter: C
Question
Circular Loop in a Homogenous Magnetic Field Due in 4 hours, 8 minutes A circular loop of radius 19 cm is located in the plane of the paper inside a homogeneous rmagnetic field of 0.9 T pointing into the paper. It is connected in series with a resistor of 135 ?. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.3 in 25.0 s. Calculate the magnitude of the induced emf in the loop in V during that time. Submit Answer Tries 0/10 Calculate the current induced in the loop in A during that time. Submit Answer Tries 0/10 Calculate the average induced voltage, in V, when the magnetic field is constant at 2.07 T while the loop is pulled horizontally out of the magnetic field region in 1.7 s at constant speed. Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
given
r1 = 19 cm = 0.19 m
B1 = 0.9 T
R = 135 ohms
B2 = 2.3 T
t = 25 s
a) induced emf in the loop = A*(B2 - B1)/t
= pi*r^2*(B2 - B1)/t
= pi*0.19^2*(2.3 - 0.9)/25
= 0.00635 V
b) induced current = induced emf/R
= 0.00635/135
= 4.70*10^-5 A
c) Average induced emf = A*dB/dt
= pi*0.19^2*(2.07 - 0)/1.7
= 0.138 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.