You are building a rope swing (like one pictured below) to be used for jumping i
ID: 1640949 • Letter: Y
Question
Explanation / Answer
v max = 7.7 m/s
m = 81 kg
speed is maximum at mean position
at the mean position net force becomes is zero
so T-mg = 0
T = mg
T = 81*9.8 = 793.8 N
at extreme position mgh = 1/2mv^2
mgl(1-costheta) = 1/2mv^2
1-costheta = 0.877
costheta = 0.123
theta = 82.9 degrees
Tcostheta = mg
T = 793.8/0.123 = 6453.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.