What is the maximum current that be drawn from a 1.50 - V battery with an intern
ID: 1641320 • Letter: W
Question
What is the maximum current that be drawn from a 1.50 - V battery with an internal resistance of 0.30 ohm? 2.5A 4.5A 5.0 A 0.20 A 0.45 A For the circuit shown in the figure, all quantities are accurate to 3 significant figures. What is the power dissipated in the 2-ohm resistor? 3.56 W 5.33 W 2.67 W 6.67 W 8.0 W For the circuit shown in the figure, what is the current through resistor R_1? 0.13 A 0.071 A 0.029 A 0.016 A A 4.0-mF capacitor is discharged through a 4.0-k ohm resistor. How long will it take for the capacitor to lose half its initial charge? 2.7 s 5.5 s 9.2 s 1.1 s 1.6 s An electron, moving toward the west enters a uniform magnetic field. Because this field the electron curves upward. The direction of the magnetic field is towards the south. downward. downwards the north. upward. towards the west. An electron moving perpendicular to a uniform magnetic field of 3.2 times 10^-2 T moves in a circle of radius 0.40 cm. How fast is this electron moving? (m_r = 9.11 times 10^-33 kg.q_t = 1.60 times 10^-14 C) 1.9 times 10^-2 m/s 2.2 times 10^7 m/s 1.9 times 10^-30 m/s 8.0 times 10^6 m/s 3.0 times 10^6 m/sExplanation / Answer
Q15 ans
Given that
voltage v=1.5 V
internal resistance R=0.3 ohm
now we find the current
current i=1.5/0.3=5 A
the correct option is C
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(Q16) ans
here we observe 2 ohm and 1 ohm are series connection
resistance R=2+1=3 ohm
resistance 5 and 1 ohms are series connnection
resistance R'=5+1=6 ohm
resistance R and R' are parallel connection
resistance R''=3*6/3+6=2 ohm
resistance R'' and 4 ohms are series connection
the equivalent resistance Req=2+4= 6 ohm
now we find the voltage on each resistance
voltage on resistance 4 ohm =>V2=4*12/4+2=8 v
voltage on resistance R'' ohm =>V1=2*12/2+4=4 v
voltage on 2 ohms resistance =>V1=4*2/2+1=2.67 v
now we find the power on 2 ohms
power P=2.67^2/2=3.56 W
correct option is A
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
applying kirchhoff's first law
i1+i2=i3................................(1)
applying kirchhoff' second law
70 i1=7-2=5
current i1=0.071 A
the correct option B
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4 ans
Given that
capacitor C=4*10^-3 F
resistance R=4*10^3 ohm
now we find the time
Q/2=Q[e^-t/4*4]
log[0.5]=-t/16
time t=4.82 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.