What is the mass (in g) of the samples? a. 25.0 moles of sulfur dioxide b. 45 mo
ID: 512845 • Letter: W
Question
What is the mass (in g) of the samples? a. 25.0 moles of sulfur dioxide b. 45 molecules of oxygen c. 9 billion atoms of iron d. 0.080 moles of gold(III) sulfate e. 1.00 mole of hydrogen f. 1.0 times 10^-6 moles of aluminum carbonate g. 9 billion molecules of sugar h. 9 billion molecules of octane i. 0.45 moles sodium acetate j. 1.0 times 10^20 molecules of fluorine k. 0.0090 moles of magnesium phosphate l. 400 atoms of gold m. 43.5 moles of sugar What is the percent composition by mass for each clement in the compounds? a. Lithium hydroxide b. Carbon monoxide c. Ammonium acetate d. Gold (III) sulfate e. Aluminum carbonate f. Magnesium phosphate g. Disulfur octoxide h. Octane (C_8H_18) i. Sugar (C_12H_22O_11) j. Iron(III) oxide k. Iron(II) oxide i. Copper(II) chloride m. Palladium(IV) sulfate What is the mass of each element in a 0.3155 g sample of the compounds in number 4? What is the mass (in g) of oxygen in each of the samples? a. 10.00 g of waExplanation / Answer
3a). 25*64=1600 gms
3b) (45/(6.023*10^23)) * 32 =2.30*10^-21 gms
3c) (9*10^9/6.023*10^23) * 56 = 8.36 * 10^-13 gms
3d) 0.08 * 682 = 54.56 gms
3e) 1*2 = 2 gms
3f) 10^-6* 234 = 2.34*10^-4 gms
3g) (9*10^9/6.023*10^23) * 342 = 4.94*10^-12 gms
3h) (9*10^9/6.023*10^23) * 114 = 1.64*10^-12 gms
3i) 0.45*82 = 36.9 gms
3j) (10^20/6.023*10^23) * 38 = 6.31 * 10^-3 gms
3k) 0.009*262.85 = 2.365 gms
3l) (400/6.023*23) *197 = 1.3*10^-19 gms
3m) 43.5* 342.29 = 14889.6 gms
According to rules I have to solve only first 4 subparts . But I solved firat 13 subparts.
Please ask separate questions.
I couldnt solve the remaining questions due to lack of time. Hope you understood.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.