A 2.0-kg pistol fires a 1.0-g bullet with a muzzle speed of 1000 m/s. The bullet
ID: 1641832 • Letter: A
Question
A 2.0-kg pistol fires a 1.0-g bullet with a muzzle speed of 1000 m/s. The bullet then strikes a 10-kg wooden block resting on a horizontal frictionless surface. The block and the embedded bullet then slide across the surface, What is the kinetic energy of the bullet as it travels toward the block? 1.0J 500 J 1000 J 5000 J 10 000 J A 0.25-kg ball attached to a string is rotating in a horizontal circle of radius 0.5 m. If the ball revolves twice every second, what is the tension in the string? 2 N 5 N 7 N 10 N 20 NExplanation / Answer
Question 9) given ,
Angular speed (w) = 2 rps
2 rps = (2*2) rad/s = 12.566 rad/s
Since the object is rotating in circular motion ,
Tension ( T) = m*r*w^2
T = 0.25*0.5*12. 566^2
T = 20 N
Therefore) answer ) option E) 20 N
Question 8) velocity of bullet before collision = 1000 m/s
Mass of bullet = 1 g = 0.001 kg
KE = (1/2)*m*v^2
KE = (1/2)*0.001*1000^2 = 500 J
Answer ) option b)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.