A 2.0 kg pendulum bob swings back and forth. At the very bottom of the swing, th
ID: 250256 • Letter: A
Question
A 2.0 kg pendulum bob swings back and forth. At the very bottom of the swing, the height of the pendulum bob is 0.0 m and the velocity of the pendulum bob is 2.1 m/s. (Neglect Friction)
What is the kinetic energy of the pendulum bob at the bottom of the swing?
and
A 2.0 kg pendulum bob swings back and forth. At the very bottom of the swing, the height of the pendulum bob is 0.0 m and the velocity of the pendulum bob is 2.1 m/s. (Neglect Friction)
What is the kinetic energy of the pendulum bob at the bottom of the swing?
and
A 2.00 kg pendulum bob swings back and forth. At the very bottom of the swing, the height of the pendulum bob is 0.000 m and the velocity of the pendulum bob is 2.10 m/s. (Neglect Friction)
What is the maximum height of the pendulum bob during the swing?
Three part question, thanks in advance! :)
Explanation / Answer
Seems part 1 and part 2 are same.
Kinetic energy = (1/2) m V^2
So m = 2 kg, V =2.1m/s
At that instant i.e. at te bottom Kinetic energy = 0.5 * 2 * 4.41 = 4.41 J
By law of energy conservation. Sum of potential energy + kinetic energy is constant.
So P.E at the bottom is mgh = 0 since h =0
So Total energy at bottom = 4.41J
WHen Max height is reached Pendulams velocity will be 0. SO k.E is zero.
So Max height H is when mgH = 4.41J
So H = 4.41/( 2*9.8) = 0.225m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.