A 2-year bond with par value $1,000 making annual coupon payments of $116 is pri
ID: 2780255 • Letter: A
Question
A 2-year bond with par value $1,000 making annual coupon payments of $116 is priced at $1,000.
What is the yield to maturity of the bond? (Round your answer to 1 decimal place. Omit the "%" sign in your response.)
What will be the realized compound yield to maturity if the 1-year interest rate next year turns out to be (a) 7%, (b) 10%, (c) 13%? (Round your answers to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
1.What is the yield to maturity of the bond? (Round your answer to 1 decimal place. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
a. yield to maturity = 11.60% since bond is at par
b.
at rate = 7%
N = 1
PMT = 116
FV = 1000
use PV function in Excel
price after a year = 1042.9907
realized YTM = (1042.9907 + 116)/1000 - 1 = 15.90%
simlarly for 10%
realized return = 13.05%
for 13%
realized return = 10.36%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.