A motorist traveling at 60km/hr brakes to a stop in 100m. A) find his accelerati
ID: 1641877 • Letter: A
Question
A motorist traveling at 60km/hr brakes to a stop in 100m. A) find his acceleration assuming it to be a constant b) what would his stopping distance be if his acceleration were a = -g = -9.8m/s^2 c) what is the stopping time in case (a)? Show working lease A motorist traveling at 60km/hr brakes to a stop in 100m. A) find his acceleration assuming it to be a constant b) what would his stopping distance be if his acceleration were a = -g = -9.8m/s^2 c) what is the stopping time in case (a)? Show working leaseExplanation / Answer
Given that
speed v=60 km/hr=16.7 m/s
distance x=100 m
basing on the concept of equation of kinematices
now we find the acceleration
v^2-u^2=2as
acceleration a=0^2-16.7^2/2*100=-1.4 m/s^2
now we find the stoopping distance if acceleration a=-9.8 m/s^2
distance s=0^2-16.7^2/2*-9.8
=14.23 m
now we find the stopping time
stoppig time t=v-u/a=0-16.7/-1.4=11.93 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.