A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straigh
ID: 2285313 • Letter: A
Question
A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 20.5m/s , and the distance between them is 60.0m . After t1 = 4.00s , the motorcycle starts to accelerate at a rate of 6.00m/s2 . The motorcycle catches up with the car at some time t2 .
How long does it take from the moment when the motorcycle starts to accelerate until it catches up with the car? In other words, find t2?t1 .
Here is the answer to the question : 4.47s
I need help with how to solve it for study purposes. Please show your work. =)
Explanation / Answer
so x motorcyle = 20.5 (t2-t1) + 0.5*6*(t2-t1)^2
xcar = 60 + 20.5*(t2-t1)
we want xcar = xmotorcyle
20.5 (t2-t1) + 0.5*6*(t2-t1)^2= 60 + 20.5*(t2-t1)
so 3*(t2-t1)^2 = 60
(t2-t1)^2 = 20
t2-t1 =sqrt(20) = 4.47 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.