An astronaut is rotated in a centrifuge of radius 7.0 m. (a) What is the speed i
ID: 1642117 • Letter: A
Question
An astronaut is rotated in a centrifuge of radius 7.0 m.
(a) What is the speed if the acceleration is 5.0g?
(b) How many revolutions per minute are required to produce this acceleration?
What I did in
Part a
Rounding to significant figures, I put 19m/s, but the online homework said, "Incorrect."
The correct answer was 18.5m/s.
Part b
Rounding to sig fig, I put 26 rev/min, but the online homework told me "Incorrect."
The correct answer was 25.2rev/min.
So the real question is: why is the answer in 3 sig figs, not 2 sig figs?
2 V)Explanation / Answer
the number of significant figures gives the more acuracy and precision of numbers
so here by choosing 3 significant fifures than the 2 significant figures,it gives more accurate and precise values of a number
for part B) if we substitute v = 18.5 m/sec instead of 19 m/sec we will 25.2 rev/min
w = v/r = 18.5/7 = 2.64 rad/sec = 2.64*(60/(2*3.142)) = 25.2 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.