To determine the specific heat of an object, a student heats it to 100 degree C
ID: 1642227 • Letter: T
Question
To determine the specific heat of an object, a student heats it to 100 degree C in boiling water. She then places the 54.3 g object in a 153 g aluminum calorimeter containing 118 g of water. The aluminum and water are initially at a temperature of 19.9 degree, and are thermally insulated from their surroundings. If the final temperature is 22 5 degree, what is the specific heat of the object? Express your answer using two significant figures. Referring to the table, identify the material m the object. Beryllium Aluminum Glass Silicon Iron (steel) CopperExplanation / Answer
Given that
mass m1=0.0543 kg
mass m2=0.153 kg
mass m3=0.118 kg
temperature T1=100 C
temperature T2=19.9 C
finial temperature T3=22.5 C
basing on the concept of thermal properticies of matter
now we find the specific heat of object
m1S1[T1-T3]=(m2S2+m3s3)(T3-T2)
0.0543*S1*[100-22.5]=(0.153*900+0.118*4186)[22.5-19.9]
4.21S1=1642.3
specific heat of the object S1=390.1 J/kg.k
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.