Chrome File Edit View History Bookmarks People window Help ON Wed 4 52 PM Master
ID: 1642260 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People window Help ON Wed 4 52 PM MasteringPhysics: Ch 14 HW Part 1 Secure https:/ assignmentProblemiD- 785969998offset next 214 HOLPant ± Nuclear Power and dear weapons ± Nuclear Power and Nucle r Weapons Part A AMmethat an average city uses about 8.5 x 1013 J of energy n a day Atypoal nuclear power plant coverts 0 01% of te massofb.nlite energy fnunnu le arreactors How mut"-Kuld be needed to-anave oity for one day? Express the mass of fuel needed in kilograms to two significant figures nts kg Part B This question will be shown afer you eompliete previous questionja). MacBook ProExplanation / Answer
Given that
average energy E=8.5*10^13 J
now we find energy to convert 0.01% of power
0.01/100E=8.5*10^13
energy E=8.5*10^17 J
now we find the mass of fuel for one day
mass of fuel m=E/c^2=8.5*10^17/(3*10^6)^2=9.4 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.