Starting with 3.00 mol of N2 gas (assumed to be ideal) in a cylinder at 1.00 atm
ID: 1642324 • Letter: S
Question
Starting with 3.00 mol of N2 gas (assumed to be ideal) in a cylinder at 1.00 atm and 23.0 C , a chemist first heats the gas at constant volume, adding 1.52×104J of heat, then continues heating and allows the gas to expand at constant pressure to twice its original volume.
Calculate the final temperature of the gas.
Calculate the amount of work done by the gas. = 1.35 x 104 J
Calculate the amount of heat added to the gas while it was expanding.
Calculate the change in internal energy of the gas for the whole process.
Explanation / Answer
Specific heat at const pressure =1.04kj/kgK
Specific heat at const volume =0.743Kj/kgk
Acc to first law of themodynamics
Change in heat =work done + change internal energy
nCvdT= 1.52×10^4
3×.743×10^3(T-296)=1.52×10^4
T-296=6.82
T=6.82+296=302.82K
Apply charles law Vi/Ti=Vf/Tf
1/2=302.82/Tf
Tf=605.64K
Amount of work done by gas=n(Cp-Cv)dT=3×0.297×10^3×302.82=2.69×10^5J
Amount of heat added =nCpdT=3×1.04×10^3×302.82=944.8×10^3=9.44×10^5J
Change in internal energy=1.52×10^4+nCvdT=1.52×10^4+3×0.743×10^3×302.82
1.52×10^4+67.5×10^4=69×10^4J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.