Find the magnitude of the magnetic flux through the floor of a house that measur
ID: 1644541 • Letter: F
Question
Find the magnitude of the magnetic flux through the floor of a house that measures 22-m by 18-m. Assume that the Earth's magnetic field at the location of the house has a horizontal component of 2.6 times 10^-5 T pointing north, and a downward vertical component of 4 2 times 10^-5 T. A square antenna, used for AM radio signals, is 0.5 M on a side, and has 35 turns. If the magnetic field from the radio waves changes at a rate of 9.2 times 10-4 T/s and is perpendicular to the loop, what is the magnitude of the induced emf in the loop?Explanation / Answer
here,
the area of floor , A = 22 * 18 = 396 m^2
the vertical component of magnetic feild , By = 4.2 * 10^-5 T
the magnitude of magnetic flux , phi = B * area * cos(theta)
phi = 396 * 4.2 * 10^-5 T.m^2
phi = 1.66 * 10^-2 T.m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.