Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An AC power generator produces 58.3 A (rms) at 3630 V (rms) (a) Find the power p

ID: 1644795 • Letter: A

Question

An AC power generator produces 58.3 A (rms) at 3630 V (rms) (a) Find the power produced by this generator. kW( 2kW) (b) If this power is transmitted through a long-distance power line that has a resistance of 11.3 , find the power dissipated as heat in the power line. kW(+0.2 kW) If the voltage of the power generator is stepped up to 175 kV by an ideal transformer before being transmitted, find (c) the current in the power line and (d) the power dissipated as heat in the power line. (c) and (d) the power disspated as heat in the power Current in the power line. A ( 0.02 A)

Explanation / Answer

(A) P = Vrms Irms

P = (3630)(58.3)

P = 211619 W Or 211.6 kW ........Ans


(b) P = I^2 R = 58.3^2 x 11.3

P = 38407 W Or 384.1 kW ......Ans

(c) I = Vrms / R = (175 kV) / 11.3

= 15.5 x 10^3 A

(d) P = Irms^2 R = 2710.2 kW

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote