An ideal 25.2 pf capacitor is fully charged and then disconnected from the charg
ID: 1645249 • Letter: A
Question
An ideal 25.2 pf capacitor is fully charged and then disconnected from the charging source at time t = 0s. It is then connected to an ideal 15.6 pH inductor using perfectly conducting wires. At a certain time after the connection to the inductor is made (i.e., t > 0 s), the energy stored in the capacitor is 15.6 times10^-15 J and the energy stored in the inductor is 38.6 times 10^-15 J. What vas the energy stored in the capacitor immediately after it was disconnected from the charging source, before it was connected to the inductor (i.e., at t = 0 s)? Answer: (a)2.30times10^-14 J.(b) 5.42 times 10^-14 J. (c)7.30 times 10^-14 J. (d)9.30 times 10^-14 J. (e) 11.0 times 10^-14 J. (f)Explanation / Answer
Initial energy stored in capacitor = total energy of the system
= energy of capacitor + energy of inductor
= 15.6e-15 + 38.6e-15 J
= 54.2*10^-15 J
= 5.42*10^-14 J answer
Option b is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.