A rectangular picture measure (at rest) 1 m tall (vertical) and 1.5 m wide (Hori
ID: 1645725 • Letter: A
Question
A rectangular picture measure (at rest) 1 m tall (vertical) and 1.5 m wide (Horizontal). It is hung on the sidewall of a spaceship that is moving past the earth horizontally at a speed of o.95c. a) What are the dimensions (length and width) of the picture according to the captain inside the spaceship? b) What are the dimensions of the picture (length and width) as seen by the observer on Earth? c) What would the speed of the spaceship be to make the observer on the Earth sees the picture as a square with 1 m for each side?Explanation / Answer
(a) length = 1.5 m
width = 1 m
(b) Y = 1 / sqrt[1 - (v/c)^2]
= 1 / sqrt[1 - 0.95^2]
= 3.203
length = 1.5 / Y = 0.47 m
width = 1 m
(c) Y = 1.5 / 1 = 1.5
1.5 = 1 / sqrt[ 1- (v/c)^2]
v = 0.745c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.