Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular loop of wire with sides H = 25 cm and W = 69 cm carries current I

ID: 2117171 • Letter: A

Question

A rectangular loop of wire with sides H = 25 cm and W = 69 cm carries current I2 = 0.259 A. An infinite straight wire, located a distance L = 27 cm from segment ad of the loop as shown, carries current I1 = 0.674 A in the positive y-direction.


1)What is Fad,x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment ad of the loop?



2)What is Fbc,x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment bc of the loop?.



3)What is Fnet,y, the y-component of the net force exerted by the infinite wire on the loop?



4)

What is the magnitude of I3?


Explanation / Answer

B = uo*I1/(2pi*x)

1) F = I2 X B *H

= 0.259*(2*10^-7*0.674/0.27)*0.25 = 3.2*10^-8 N

2)F = Integral(I2 X dB *W)

= Integral(I2* uo*I1/2pix)*dx = 0.259*(2*10^-7*0.674)*ln((L+W)/L) = 4.432*10^-8 N

3)Fnet y = 0

4)What is I3?

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote