Two masses m 1 and m 2 are attached to a rod of negligible mass that is capable
ID: 1645788 • Letter: T
Question
Two masses m1 and m2 are attached to a rod of negligible mass that is capable of rotating about an axis perpendicular to the rod and passing through the end, A, as shown in the diagram below. The length of the rod is
= 16.0 cm,
m1 = 3.00 g,
m2 = 4.50 g,
x1 = 1.80 cm,
and
x2 = 7.40 cm.
If the rod rotates clockwise in the x-z plane with an angular speed of 5.00 rad/s, what is the angular momentum of the system? We use the standard rectangular coordinate system with +x axis to the right, +y axis vertically up, and +z axis coming out toward you. Enter your answer using unit vector notation.
kg · m2/s
Explanation / Answer
m1 = 3.00 g = 0.003 kg
m2 = 4.50 g = 0.0045 kg
x1 = 1.80 cm = 0.018 cm
x2 = 7.40 cm = 0.074 cm
Total moment of Inertia of System about the rotation axis through A is given by
IA= m1x12 + m2(x1+x2)2 = 0.003 (0.018)2 + (0.045) { (0.018)2 + (0.074)2 } = 2.56 x 10 -9 kg.m2
Total Angular Momentum = Moment of Inertia x Angular velocity = 2.56 x 10 -9 x (-5) kg.m2/s = - 12.8 kg.m2/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.