Two mass (MA=2kg, MB=6kg) are connected by a massless cord wrapped around a hoop
ID: 2205335 • Letter: T
Question
Two mass (MA=2kg, MB=6kg) are connected by a massless cord wrapped around a hoop-shaped pulley of mass M=45kg. Ihoop=MR^2.
?a) (5 pts) Assuming mass A is sitting just above the ground (no normal force), draw free body diagrams for two mass and the hoop. Indicate your coordinate system for each.
b) (5pts) Write out Newton?s Second Law (in rotational or translational form) for each of the three objects.
c) (10 pts) If the system is released from rest, what will the acceleration of the masses be?
a =____________
d) (5pts) If mass B starts h=5m above the ground, how long will it take mass B to hit the ground?
t =____________
Explanation / Answer
pic is not uloaded
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.