Two machines produce DVDs, For quality control purposes, the rate of defective D
ID: 2960374 • Letter: T
Question
Two machines produce DVDs, For quality control purposes, the rate of defective DVDs produced by each machine is analyzed, The observations revealed that of 700 DVDs produced by the first machine, I5 were defective; of 600 DVDs produced by the second machine, I2 were defective, Construct at 90% confidence interval on the true proportion of defective DVDs produced by machine 1, Construct a 90% confidence interval on the true proportion of defective DVDs produced by machine 2, Construct a 95% confidence interval on the difference between the true proportions of defective DVDs produced by the two machines.Explanation / Answer
Machine 1: n1=700, p1=15/700= 0.021
Machine 2: n2=600, p2=12/600 = 0.02
----------------------------------------------------------------------------------------------
(a) Give a=0.1, Z(0.05)=1.645 (check standard normal table)
So 90% CI is
p1± Z*[p1*(1-p1)/n1]
--> 0.021 ± 1.645*sqrt(0.021*(1-0.021)/700)
--> ( 0.012, 0.03)
----------------------------------------------------------------------------------------------
(b) Give a=0.1, Z(0.05)=1.645 (check standard normal table)
So 90% CI is
p2± Z*[p2*(1-p2)/n2]
--> 0.02 ± 1.645*sqrt(0.02*(1-0.02)/600)
--> ( 0.011, 0.029)
----------------------------------------------------------------------------------------------
(c) Given a=0.05, Z(0.025)=1.96 (check standard normal table)
SO 95% CI is
(p1-p2) ± Z*[p1*(1-p1)/n1 + p2*(1-p2)/n2]
--> (0.021-0.02) ±1.96*sqrt(0.021*(1-0.02)/700 + 0.02*(1-0.02)/600)
--> ( -0.014, 0.016)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.