A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic fiel
ID: 1645952 • Letter: A
Question
A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic field is in the negative x direction and has a magnitude of 2.18 mT. At one instant the velocity of the proton is in the positive y direction and has a magnitude of 1570 m/s. At that instant, what is the magnitude of the net force acting on the proton if the electric field is (a) in the positive z direction and has a magnitude of 5.47 V/m, (b) in the negative z direction and has a magnitude of 5.47 V/m, and (c) in the positive x direction and has a magnitude of 5.47 V/m? Number _______ Units Number _______ Units Number _______ UnitsExplanation / Answer
total force on a charge=q*(cross product of v and B)+q*E
let i and j are unit vectors along +ve x and +ve y axis.
given q=1.6*10^(-19) C
v=1570 j m/s
B=-2.18*10^(-3) i T
then cross product of v and B=3.4226 k
part a:
given E=5.47 k
then total force=q*(3.4226+5.47) k
=1.4228*10^(-18) k
force magnitude is 1.4228*10^(-18) N
force is in +ve z direction
force unit is newton.
part b:
given E=-5.47 k
then total force =q*(3.4226-5.47) k
=-3.2758*10^(-19) k
force magnitude=3.2758*10^(-19) N
direction=-ve z axis
unit= newton
part c:
given E=5.47 i
then total force=q*(3.4226 k +5.47 i)
force magnitude=q*sqrt(3.4226^2+5.47^2)=1.0324*10^(-18) N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.