Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic fiel

ID: 1903861 • Letter: A

Question

A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic field is in the negative x direction and has a magnitude of 3.41 mT. At one instant the velocity of the proton is in the positive y direction and has a magnitude of 2750 m/s. At that instant, what is the magnitude of the net force acting on the proton if the electric field is (a) in the positive z direction and has a magnitude of 4.42 V/m, (b) in the negative z direction and has a magnitude of 4.42 V/m, and (c) in the positive x direction and has a magnitude of 4.42 V/m? ** I Need part c, but I cant put it in terms of i+k; so how do I do that cause I only have one black for the answer

Explanation / Answer

magnetic force= QvB = 1.6X10^-19 X 2750 X 3.41X10^-3 = 1.5X10^-18 N in the positive Z direction . a. if electric field is there, Electric force= EQ= 4.42 X 1.6X10^-19 = 7.02 X 10^-19 N Fnet= Fmag + Felec c. if the electric field is in ppositive X direction, Fnet= = 7.02 X 10^-19 N i + 1.5X10^-18 N k magnitude = 1.165 X10^-18 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote