Dorothy is up on her 17.0m by 12.0m roof enjoying the view of Kansas. Suddenly,
ID: 1646223 • Letter: D
Question
Dorothy is up on her 17.0m by 12.0m roof enjoying the view of Kansas. Suddenly, a strong wind blows down her ladder, leaving her stranded. She knows that a high wind reduces the air pressure on the roof, and that there is a danger that the atmospheric pressure inside the house will blow the roof off. As the wind reaches a speed of 37.5m/s, she calls to her Auntie Em for help. Calculate the force on the roof. Dorothy is up on her 17.0m by 12.0m roof enjoying the view of Kansas. Suddenly, a strong wind blows down her ladder, leaving her stranded. She knows that a high wind reduces the air pressure on the roof, and that there is a danger that the atmospheric pressure inside the house will blow the roof off. As the wind reaches a speed of 37.5m/s, she calls to her Auntie Em for help. Calculate the force on the roof.Explanation / Answer
We know from the defination of pressure,
Pressure = Force/Area
Force = Pressure x Area
Pressure(P) = 1/2 rho v^2
P = 0.5 x 1.25 x 37.5^2 = 878.91 Pa
A = 17 x 12 = 204 m^2
F = P x A = 878.91 x 204 = 179297.64 N
Hence, F = 179297.64 N = 1.8 x 10^5 N.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.