A sled with a rider having a 125kg travels over a perfectly smooth icy hill. How
ID: 1646485 • Letter: A
Question
A sled with a rider having a 125kg travels over a perfectly smooth icy hill. How far does the sled land from the foot of the cliff? A 90.0-kg fullback running east with a speed of 5.00 m/s is tackled by a 95.0-kg opponent running north with a speed of 3.00 m/s. (a) Why does the tackle constitute a perfectly inelastic collision? (b) Calculate the velocity of the players immediately after the tackle and (c) determine the kinetic energy that is lost as a result of the collision. A 150kg mass is hanging from a steel cable which is hanging from a rope as shown to the right. What are the three tensions?Explanation / Answer
here,
3)
let the speed at top of cliff be v
using consevation of energy
0.5 * m * v^2 + m * g * h = 0.5 * m * u^2
0.5 * v^2 + 9.81 * 11 = 0.5 * 22.3^2
v = 16.8 m/s
let the time taken to reach foot of cliff be t
h= 0 + 0.5 *g * t^2
11 = 0 + 0.5 * 9.81 * t^2
t = 1.5 s
the distance from the foot of cliff , x= v * t
x = 16.8 * 1.5 m = 25.2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.