A sled, which has amass of m=125kg., is sitting on an icyhorizontal surface. A r
ID: 1733246 • Letter: A
Question
A sled, which has amass of m=125kg., is sitting on an icyhorizontal surface. A rope attached to the front end of the sledsuch that the anfle between the rope and the horizontal is =28.0 degrees and a force of 585N is applied to the rope. As aresult the sled accelerates to the right at a rate of 3.30 m/s^2 A). What is the magnitude of the normal force acting on thesled? B). what is the coefficient of sliding friction between thesled and the icy horizontal surface? C). What will be the displacement of this sled at the end of5.0 seconds? Thanks for reading or helping A sled, which has amass of m=125kg., is sitting on an icyhorizontal surface. A rope attached to the front end of the sledsuch that the anfle between the rope and the horizontal is =28.0 degrees and a force of 585N is applied to the rope. As aresult the sled accelerates to the right at a rate of 3.30 m/s^2 A). What is the magnitude of the normal force acting on thesled? B). what is the coefficient of sliding friction between thesled and the icy horizontal surface? C). What will be the displacement of this sled at the end of5.0 seconds? Thanks for reading or helpingExplanation / Answer
The horizontal force on it is
F=585cos28
F=516.524
The normal force on it is
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.