A sled, with mass m , is given a shove up a frictionless incline, which makes a
ID: 1692420 • Letter: A
Question
A sled, with mass m, is given a shove up a frictionless incline, which makes a 33° angle with the horizontal. Eventually, the sled comes to a stop at a height of 1.51 m above where it started. Calculate its initial speed.____________. A sled, with mass m, is given a shove up a frictionless incline, which makes a 33° angle with the horizontal. Eventually, the sled comes to a stop at a height of 1.51 m above where it started. Calculate its initial speed.
____________. A sled, with mass m, is given a shove up a frictionless incline, which makes a 33° angle with the horizontal. Eventually, the sled comes to a stop at a height of 1.51 m above where it started. Calculate its initial speed.
Explanation / Answer
Hi small mistake to find distance 'd'From the free body diagram of sled
Apply Newton's second law
-mg sin 33= ma
So the accelertion of sled is
a =- (9.80 m/s2) sin33
= - 5.337 m/s2
The distance travelled by sled is
d = h /sin33
=(1.51m)/ sin33
= 2.77 m
From the kinematic relations
v^2 -u^2 =2as
Here final velocity v =0
-u^2 = 2(- 5.337 m/s2)( 2.77 m)
u = 5.4375 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.