One end of a light spring with force constant 300 N/m is attached to a vertical
ID: 1647459 • Letter: O
Question
One end of a light spring with force constant 300 N/m is attached to a vertical wall. A light string is tied to the other end of the horizontal spring. The string changes from horizontal to vertical as it passes over a solid pulley of diameter 7.00 cm. The pulley is free to turn on a fixed smooth axle. The vertical section of the string supports a 600 g object. The string does not slip at its contact with the pulley. (a) Find the frequency of oscillation if the mass of the pulley is negligible. _____ Hz (b) Find the frequency of oscillation if the mass of the pulley is 150 g _____ Hz (c) Find the frequency of oscillation if the mass of the pulley is 850 g. _____ HzExplanation / Answer
f = w/2pi
w = sqrt(k/m+M/2)
for M=0
f = 1/2*3.14*sqrt(300/0.6+0)
f = 3.56 Hz
for M=0.15 kg
f = 1/2*3.14*sqrt(300/0.6+0.15/2) = 3.35 Hz
for M = 0.85 kg
f = 1/2*3.14*sqrt(300/0.6+0.85/2) = 2.72 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.