The diagrams show five possible orientations of a magnetic dipole mu in a unifor
ID: 1647578 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
6. Torque on magnetic dipole, t = mu x B [ where mu is the dipole moment and B is the magnetic frield]
hence the magnitude of the torque depends on the theta of the angle between the dipole and the magnetic field
so, Case 1 has the highest torque, at theta = 90 deg
so answer is part D) I
7. Given, V = 120 V
P = 600 W
now, P = VI
so, I = P/V = 600/120 = 5 A
but from ohms law
V = IR
R = V/I = 120/5 = 24 ohm s
8. length of wire, l = 1 m
cross sectional area, A = 10^-6 m^2
VOltage, V = 3 V
current, i = 5A
resistance of wire = R
R = rho*l/A { rho is resistivity of wire]}
but fro mohms law, V = iR
so, rho = AV/il = 10^-6*3/5*1 = 6*10^-7 mho
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.