Calculate the force needed to bring in 800 kg car to rest from a speed of 85.0 k
ID: 1648009 • Letter: C
Question
Calculate the force needed to bring in 800 kg car to rest from a speed of 85.0 km/h in a distance of 110 M. Suppose instead the car hit a concrete abutment at full speed and is brought to a stop in 2.0 0M. Calculate the force exerted on the car and compare it with the force found in part a i.e. find the ratio of the force import be to the force in part a. Calculate the force needed to bring in 800 kg car to rest from a speed of 85.0 km/h in a distance of 110 M. Suppose instead the car hit a concrete abutment at full speed and is brought to a stop in 2.0 0M. Calculate the force exerted on the car and compare it with the force found in part a i.e. find the ratio of the force import be to the force in part a.Explanation / Answer
Ans case A
v^2-u^2=2*a*s
0-(85*5/18)^2=2*a*110
a=-2.534 m/s^2
force applied to stop car F1=m*a=800*(-2.534)=-2027.2 N
case B
v^2-u^2=2*a*s
0-(85*5/18)^2=2*a*2
a=-139.371 m/s^2
force applied to stop car F2=m*a=800*(-139.371)=111496.8 N
F2/F1=111496.8/2027.2 =55
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.