Calculate the force needed to stop the downward motion of a jogger\'s leg, if hi
ID: 2137071 • Letter: C
Question
Calculate the force needed to stop the downward motion of a jogger's leg, if his leg has a mass of 12.0 kg, a speed of 6.00 m/s, and stops in a distance of 1.40 cm. (Be certain to include the weight of the 75.0 kg jogger's body.)
Note: The answer to this particular problem is 16200 N. Please provide a detailed explanation on how to find this answer! I know this seems like a simple problem but I can't seem to figure it out, I've tried using the formula Vf^2 = Vi^2 + 2ad to find acceleration, then F=ma to find force but keep coming up with the wrong answer.
Explanation / Answer
Fnet =Fa-mg......
work energy theorem......
W=-Fnet.S.....
(1/2)*ml[V^2-U^2] = -Fnet.S=-[Fa-mg].S......
V=0 and ml=12kg......m=75 kg g=9.8 s=0.014m u=6m/s......
solving we get...
Fa=16193 N====16200 N approximately
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.