Calculate the force of gravity on a spacecraft 19200 km (3 earth radii) above th
ID: 1959933 • Letter: C
Question
Calculate the force of gravity on a spacecraft 19200 km (3 earth radii) above the Earth's surface if its mass is 1800 kgExplanation / Answer
values of g at the altitude> g (h) = GM/(R+h)^2 g (h) * (R+h)^2 = GM dividing by R^2 g (h) * [(R+h)/R]^2 = GM/R^2 --------------------------------------… GM/R^2 = 9.8 m/s^2 >>>> value on surface of earth -------------------------------------- g (h) * [(R+h)/R]^2 = 9.8 given h = 3R g (h) * [(R + 3R)/R]^2 = 9.8 g (h) * [4]^2 = 9.8 g (h) * [16] = 9.8 g(h) = (9.8)/16 = 0.6125 m/s^2 -------------------------- force of gravity F = m * g(h) = 1800 * 0.6125 = 1102.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.