You are invited to a pool party with Alice (54kg), Bob (75kg), and Charlie (82kg
ID: 1648048 • Letter: Y
Question
Explanation / Answer
The gauge pressure is the amount pressure above the atmospheric pressure.
a. At the surface of pool, the pressure is the atmospheric pressure. hence gauge pressure at the surface =0.
At the bottom of the pool, the pressure = atmospheric pressure + density of liquid x g x height of liquid ( depth of pool)
so gauge pressure at the bottom of the pool = density of liquid x g x height of liquid ( depth of pool)
= 1015 x 9.8 x 1.8
= 17904.6 N/m2
b. Total force on the pool floor = surface area x pressure at the bottom of the pool ( not gauge pressure)
= surface are x ( atmospheric pessure + gauge pressure)
= 60 m2 x (17904.6 + 101325) N
= 7153776 N
c. Let mass of the heaviest person that tube can support =m
In order to support the heaviest person,
mass of heaviest person + mass of tube + mass of air should be less than mass of displaced liquid
so, m + 1.64 + 2x 0.08 < 0.08 x 1015
so, m should be less than 79.4 kg
so it can support a heaviest mass of 79.4 kg
it can only support Bob (75 kg)
it can not support Charlie (82 kg)
so argument can be settled
d. Force = mass x acceleration
magnitude of acceleration = initial velocity/time taken to stop
so acceleration of Alice =4/600 x 10-3 = 6.66 m/s2
force on Alice = mass of Alice x acceleration = 54 x 6.66 = 360 N
so acceleration of Bob =4/10 x 10-3 = 400 m/s2
force on Bob = mass of Bob x acceleration = 75 x 400 = 30000 N
ALL THE BEST IN THE COURSE WORK
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.