A Carnot heat engine uses a hot reservoir consisting of a large amount of boilin
ID: 1648240 • Letter: A
Question
A Carnot heat engine uses a hot reservoir consisting of a large amount of boiling water and a cold reservoir consisting of a large tub of ice and water. In 5 minutes of operation of the engine, the heat rejected by the engine melts a mass of ice equal to 4.85×102 kg .
Throughout this problem use Lf=3.34×105J/kg for the heat of fusion for water.
Melting lce with a Carnot Engine Part A A Carnot heat engine uses a hot reservoin consisting of a large amount of boiling water and a cold reservoir consisting of a large tub of ice and water. In 5 minutes of operation of the engine, the heat rejected by the engine melts a mass of ice equal to 4.85x10-2 k During this time, how much work W is performed by the engine? Hints Throughout this problem use = 3.34 x 105 J/kg for the heat of fusion for water F-2752.751 wa Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
heat rejected by the engine = m *Lf = 4.85*10-2 * 3.34 *105 = 16.2 *103 j
Th = 373 k
Tc = 273K
and we know Tc / Th = Qc /Qh
Qh = (373/273 )16.2 *103 = 22.13*103 j
W = Qh - Qc = 5.93 *103 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.