The intensity on the screen at a certain point in a double slit interference pat
ID: 1648391 • Letter: T
Question
The intensity on the screen at a certain point in a double slit interference pattern is 60% of the maximum value.
a) What minimum phase difference (in radians) between sources produces this result?
b) Express this phase difference as a path difference for 600 nm light.
c) If the slits are separated by 0.18 mm and the screen is 80.0 cm away, calculate the distance y above the central maximum for point P.
----------------------------
A chemical film (n=1.25) lying on top of oil (n=1.45) is illuminated by white light at normal incidence.
d) The film is 140 nm thick. Find the color of the light in the spectrum least reflected.
Explanation / Answer
part a:
intensity as a function of phase difference is given as:
I=I0*cos^2(phi/2)
where phi=phase difference
given I=0.6*I0
==>0.6=cos^2(phi/2)
==>phi=1.3694 rad
part b:
phase difference=2*pi*path difference/wavelength
==>path difference=1.3694*600 nm/(2*pi)=130.77 nm
part c:
as we know, path difference=slit width*distance on the screen from central maximum/distance of the screen from the slits
==>130.77*10^(-9)=0.18*10^(-3)*y/0.8
==>y=0.58121 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.