You are in charge to design a frictionless playground slide and you are told tha
ID: 1648509 • Letter: Y
Question
You are in charge to design a frictionless playground slide and you are told that the speed of a child when he/she reaches at the bottom can not exceed 10 m/s. In your design what would be the maximum height (in meters) if the slide? You are in charge to design a frictionless playground slide and you are told that the speed of a child when he/she reaches at the bottom can not exceed 10 m/s. In your design what would be the maximum height (in meters) if the slide? You are in charge to design a frictionless playground slide and you are told that the speed of a child when he/she reaches at the bottom can not exceed 10 m/s. In your design what would be the maximum height (in meters) if the slide?Explanation / Answer
final velocity ,V= 10 m/s
initial velocity,u = 0( if he/she starts from rest)
S = maximum height
from V2 - u2 = 2 aS ( a= acceleration = g)
102 - 0 = 2*9.8 * S
S = 5.1 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.