A concave mirror has a focal length of 40.1 cm. The distance between an object a
ID: 1648856 • Letter: A
Question
A concave mirror has a focal length of 40.1 cm. The distance between an object and its image is 57.7 cm. Find (a) the object and (b) image distances, assuming that the object lies beyond the center of curvature and (c) the object and (d) image distances, assuming that the object lies between the focal point and the mirror. (a) Number Units (b) Number Units (c) Number Units (d) Number Units By accessing this Question Assistance you will learn while you earn point based on the Point Potential Policy set by your instructor.Explanation / Answer
(a)given distance between object and image=57.7 cm
let object is at distance x from mirror
u=x
image distance=v=x-57.7 cm
f=40.1 cm
using
1/v + 1/v =1/f
we got x=118.4 cm
so object distance=118.4 cm
(b) image distance=118.4-57.7=60.7 cm
if object is between focus and mirror
let u=x
v=57.7 -x
f=40.1
we got
x=19.5 cm
so object distance=19.49 cm
image distance=57.7-19.49=38.21 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.