The components of the electric field in an electromagnetic wave traveling in vac
ID: 1649234 • Letter: T
Question
The components of the electric field in an electromagnetic wave traveling in vacuum are described by E_x = 0, E_y = 0, and E_z = 5.99 sin(3.88x - omega t) V/m, where x is measured in meters and t in seconds. Calculate the frequency of the wave. 1.85 times 108 Hz Calculate the wavelength of the wave. 1.62 m Calculate the amplitude of the magnetic field of the wave. _________ Calculate the intensity of the wave. __________ Incompatible units. No conversion found between "wb/m^cap2" and the required units.Explanation / Answer
3)
B0=E0/c
B0 = 5.99/3x10^8 = 1.997x10^-8 T (ans)
4)
I=cB0^2/(2o)
where
o=4x10^-7 H/m
then
I=[3x10^8*(1.997x10^-8)^2]/(2*4x10^-7)
I = 0.0476 W/m^2 (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.