Diamond has an index of refraction of 2.419. What is the critical angle for inte
ID: 1649238 • Letter: D
Question
Diamond has an index of refraction of 2.419. What is the critical angle for internal reflection inside a diamond that is in a liquid of index of refraction n = 2? A) 60 degree B) 66.7 degree C) 55.8 degree D) 27 degree E) 18 degree A telescope has an objective lens with a focal length of 85 cm and an eyepiece of focal length 2.4 cm. What would be the lens power in diopters of a third lens touching the objective lens to achieve a magnification of 247.916667? A) -1.907051 D B) -2.5585 D C) -1.008 D D) -2.91 D E) -2.5092 D If angle_incident = 50 degree when n_incident = 1.05, and n_refracted = 1.55, find angle_refracted = __________ degree A) 31.3 degree B) 45.962666 degree C) 31.5 degree D) 47.62 degree E) 25.806452 degree An underwater scuba diver sees the sun at an apparent angle of 48 degree from the vertical. How far is the sun above the horizon? nwater = 1.333) A) 43.2 degree B) 27.216 degree C) 36.288 degree D) 7.857 degree E) 64 degreeExplanation / Answer
10)
Given: n1 = 2.419, n2 = 2
Let c be the critical angle
We know:
sin c/sin 90 = n2/n1
=> c = arcsin (2/2.419) = 55.8 degrees (ans) ->option (C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.