A 75 g ice cube at its melting point is dropped into an insulated container of l
ID: 1649355 • Letter: A
Question
A 75 g ice cube at its melting point is dropped into an insulated container of liquid nitrogen.
Part A
How much nitrogen evaporates if it is at its boiling point of 77 K and has a latent heat of vaporization of 200 kJ/kg ? Assume for simplicity that the specific heat of ice is a constant and is equal to its value near its melting point.
A 75 g ice cube at its melting point is dropped into an insulated container of liquid nitrogen.
Part A
How much nitrogen evaporates if it is at its boiling point of 77 K and has a latent heat of vaporization of 200 kJ/kg ? Assume for simplicity that the specific heat of ice is a constant and is equal to its value near its melting point.
Explanation / Answer
specific heat of ice is 2.06 kJ/kgC
Ice has to cool from 0C to –195.79C (converted from K to C), so the energy removed is :
E = 2.06 kJ/kgC x 0.075 kg x 195.8 C = 30.24 kJ
how much N2 evaporates with that energy
30.24 kJ = 200 kJ/kg x M
M = 30.24/200
M = 0.151 kg or 151 g (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.